Varhanní tvorba mladého J.S.Bacha

J.S.BACH

05.02.2009 11:26

Johann Sebastian Bach (21. Března 1685 Eisenach – 28. července1750 Lipsko ) byl německý hudební skladatel a virtuóz hry na klávesové nástroje, považovaný za jednoho z největších hudebních géniů všech dob a završitele barokního hudebního stylu. Bachovo dílo mělo a má značný vliv na další vývoj hudby počínaje Mozartem a Beethovenem až po Schönberga nebo Goreckého .
Ve své době proslul především jako interpret a improvizátor, jako skladatel však nebyl příliš uznáván – jediné dílo, které za svého života mohl publikovat tiskem, byly Matoušovy pašije.

 

Bachova hudba byla vnímána jako konzervativní a po jeho smrti upadla na padesát let téměř v zapomenutí.

Od první poloviny 19. Století začala postupně opět více hrát.
Bach působil ve světských i církevních službách na různých místech Německa, nejvýznamnější jeho působiště byla Výmar, Köthen a Lipsko. Mezi jeho nejznámější kompozice patří Braniborské koncerty, Dobře temperovaný klavír, Mše h-moll, Matoušovy pašije, Umění fugy , Hudební obětina a Goldbergovy variace.

Fuga

Fuga je kontrapunktická hudební skladba pro tři až pět hlasů. Jedná se o vrcholnou formu kontrapunktu, která důsledně dodržuje rovnost všech hlasů. Mezi její charakteristické rysy patří:

uplatnění jediného tématu, které se objevuje v mnoha různých podobách
trojdílnost skladby
tonální plán podle něhož jednotlivé hlasy po sobě nastupují.

Fugy se vyskytují v hudební literatuře jako samostatné skladby, jsou však též často sdružovány do jednoho celku spolu s tokátou, preludiem či fantazií a to především v období pozdního baroka, zejména pak v díle Johanna Sebastiana Bacha. Z českých skladatelů se tomuto hudebnímu útvaru věnoval např. František Xaver Brixi. Fuga se objevuje i v dílech autorů dalších hudebních obobí, v romantismu např. u Johannesa Brahmse. Nechybí ani v pracích skladatelů 20. století (Dmitrij Šostakovič ). Fuga se vyskytuje též jako součást cyklů, např. ve 2.smyčcovém kvartetu D dur, op. 35 Vítězslava Nováka i jako díl kombinované formy, např. v symfonické básni Bedřicha Smetany Z českých luhů a hájů.


Koncerty v kostele sv. Klimenta Rané dílo J.S.BACHA

/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/noty-jpg2/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/pistaly-jpg1/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/s-vitrazi-jpg1/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/varhany-jpg1/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/hra-tela-jpg1/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/zamysleni-jpg1/
/album/koncerty-v-kostele-sv-klimenta-rane-dilo-j-s-bacha-/soustredeni-jpg1/

Vyhledávání

J.S.B.

/album/j-s-b-/varhany-jpg2/
Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode